Nowe wezwanie

Od 2 lutego odmawiając Litanię Loretańską będziemy wołać: Pani Skrzatuska - módl się za nami.

Decyzją biskupa Edwarda Dajczaka, od 2 lutego bieżącego roku, odmawiając publicznie lub prywatnie Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny, można dodawać wezwanie PANI SKRZATUSKA. Dodanie tego wezwania jest obowiązujące na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a także poza nią, gdy Litanię odmawiają koszalińsko-kołobrzescy diecezjanie, czy to publicznie w swojej grupie czy też indywidualnie.

Wezwanie to należy dodać jako ostatnie, to znaczy bezpośrednio po wezwaniu „Królowo Polski” (wezwanie „Królowo Świata” nie należy do Litanii zatwierdzonej do publicznego odmawiania przez Stolicę Apostolską).

W wydanym dekrecie dotyczącym wezwania biskup diecezji pisze: Pełni podziwu dla działania Najświętszej Maryi Panny w życiu naszego koszalińsko-kołobrzeskiego Kościoła oraz dla niezwykłego znaku Jej obecności, Piety, czczonej w sanktuarium w Skrzatuszu, na różne sposoby wyśpiewujemy Panu i Jego Matce nasz hymn wdzięczności. Idąc za intuicją naszych przodków, w liturgii, pieśniach i prywatnej modlitwie słusznie nazywamy Ją PANIĄ SKRZATUSKĄ. Tytuł ten upowszechnił się w naszym lokalnym Kościele do tego stopnia, iż uznałem za naturalne, aby był też wypowiadany wtedy,  gdy zwracamy się do Maryi słowami czcigodnej Litanii Loretańskiej.

PANI SKRZATUSKA, MÓDL SIĘ ZA NAMI!