Sanktuarium

Strona głównaSanktuarium Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża

Od sierpnia 2016 roku w Sanktuarium posługują siostry ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.

Obecnie mieszkają w Skrzatuszu trzy siostry: s. Klara,  s. Damiana, s.Kinga, s. Gracjana . Siostry zajmują się posługą wobec osób pielgrzymujących do Sanktuarium oraz przybywających do Domu Pielgrzyma.

Prowadzą dni skupienia, rekolekcje, czuwania, warsztaty dla dorosłych, dla rodzin i młodzieży. Jedna z sióstr katechizuje w Szkole Podstawowej w Skrzatuszu.

Kilka słów o samej Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża:

"Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci" (1 J 3,16)

Być Uczennicą Krzyża to być uczennicą Bożej miłości i oddawać swoje życie za braci

Duchowość Wspólnoty wypływa z kontemplacji Mistrza, który z miłości wydał się Ojcu dla zbawienia każdego człowieka. Krzyż Jezusa jest dla sióstr mocą w stałym przezwyciężaniu siebie i nadzieją, że tak jak po męce nastąpiło zmartwychwstanie, tak i wszelkie trudy zaowocują szczęściem wiecznym dla samych sióstr  jak i dla tych, za których w łączności z Ofiarą Jezusa składają siebie Ojcu.

Siostry pragną, aby miłość stanowiła najważniejsze prawo ich życia, prawo życia siostrzanego we wspólnocie, prawo misji i struktur. W tym duchu podejmują stały wysiłek nawracania się, proszą o przebaczenie za wszelkie braki w miło­waniu i przebaczają innym.

Być Uczennicą Krzyża to oddać się Maryi

Maryję przyjmują jako Matkę Wspólnoty i Matkę każdej siostry. Uczą się od Niej zawierzenia Bogu, otwartości na działanie Ducha Świętego i stałego wypełniania woli Bożej. Oddają Jej całe swoje życie, proszą, aby pomagała im wiernie trwać pod Krzyżem Chrystusa i składać życie w ofierze za zbawienie braci.

Być Uczennicą Krzyża to żyć perspektywą wieczności

W swoim życiu odkrywają tęsknotę za wiecznością. Prawdy eschatologiczne są wpisane w najgłębsze pragnienia i dążenia serca. Wszystkie wydarzenia starają się oceniać w ich świetle. Chcą nimi żyć każdego dnia i świadczyć o nich wobec tych, do których są posłane.

Być Uczennicą Krzyża to formować apostołów świeckich

Zawierzając się Maryi i głosząc miłość Ojca w jedności z Jezusem, formują apostołów świeckich w duchu składania w ofierze miłości swojego życia za tych, którzy są daleko od Boga. Zgodnie ze słowami Apostoła Narodów: Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii, na różne sposoby przekazują orędzie o zbawieniu i do tej misji przygotowują świeckich.

Jezus Chrystus, w czasie swojego ziemskiego życia, podczas wypełniania posłannictwa, trwał w komunii miłości z Ojcem i odchodził na miejsca pustynne, aby tam Go uwielbiać. Pociągnięte przykładem Jego życia, dążą do coraz pełniejszej komunii z Bogiem. Dają temu konkretny wyraz także przez okresowo podejmowane formy życia kontem­placyjnego. W tym celu zakładają domy kontemplacyjne, otwarte także dla osób spoza Wspólnoty, zwłaszcza ludzi świeckich.

Jako Uczennice Krzyża w szczególny sposób uczestniczą w świętym Triduum Paschalnym, podczas którego przeżywamy głębiej tajemnicę naszego zbawienia przez Mękę, Krzyż i Zmartwychwstanie Chrystusa, naszego Odkupiciela. Głównym świętem Wspólnoty jest Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Główną patronką i Matką Wspólnoty jest Maryja Matka Kościoła. Patronami Wspólnoty są: św. Józef jako wzór zasłuchania i posłuszeństwa Bogu oraz św. Maksymilian, będący przykładem zawierzenia Maryi i gorliwości apostolskiej. Ponadto siostry czczą św. Katarzynę ze Sieny jako wzór miłości do Chrystusa Ukrzyżowanego i do Kościoła oraz św. Teresę od Dzieciątka Jezus jako wzór życia kontemplacyjnego i gorliwości apostolskiej wyrażającej się w składaniu swojego życia w ofierze za braci.

Więcej o Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża na stronie: http://uczennicekrzyza.pl/