Strona głównaWydarzenia Bóg jest młody!

Bóg jest młody!

Prawie 5 tysięcy młodych z diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej 15 września świętowało w Skrzatuszu.

Młody Kościół zgromadził się pod hasłem „Bóg jest młody!”  - To nawiązanie do orędzia papieża Franciszka, które rozwija słowo "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana" - powiedział ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zachęcał do skupienia - to okazja, aby przekonać się, że Bóg jest tym, który usuwa lęk, który wzywa każdego z nas po imieniu oraz darzy łaską.

Siewcy Lednicy energiczną muzyką i słowami o przyjaźni przyciągali gromadzący się tłum, porywając go do śpiewu i tańca.

Po uroczystym wniesieniu Piety ks. bp. Edward Dajczak przywitał zgromadzonych.

"Chcę Was posłuchać! – Kościół jest młody!” pod takim hasłem przebiegało spotkanie podczas którego ks.bp  Dajczak odpowiadał na pytania młodych.  Niespodzianką na rozpoczęcie tego spotkania było spotkanie z Filipem Gonciarkiem, którego obecność na telebimie wywołała ogromny aplauz. Harcerz, który przed rokiem dzielił się z młodymi w Skrzatuszu własnoręcznie zrobionymi różańcami, teraz czeka na przeszczep szpiku (24.09.2018) – Nie mogło mnie tu zabraknąć także i w tym roku – powiedział do zgromadzonych wywołując gromkie oklaski - Największym cudem jest dla mnie nie to, że Pan Bóg mógłby mnie uzdrowić z choroby jednym pstryknięciem palców, ale to, że tak wiele serc potrafi się modlić za kogoś, kto tego potrzebuje. I proszę was o więcej. Bóg zapłać! .

Podczas przerwy w programie młodzi ludzie nie marnowali czasu, poświecili go osobistej modlitwie w sanktuarium, spowiedzi, organizowali się w grupach, spędzając ten czas na grach zespołowych i tańcu.

Oczywiście nie zabrakło tego dnia Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Piękny dzień zakończony został uroczystą Eucharystią, której przewodniczył abp Grzegorz Ryś - Bóg zawsze przychodzi ze słowem – mówił od młodych – Czy znasz już to słowo? Znalazłeś je? – pytał i podkreślał często i wyraźnie – Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Jeśli dla ciebie jest to niemożliwe, oddaj to Bogu, dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Proces wiary zaczyna się od tego, że to Bóg pierwszy kieruje do człowieka słowo. W Bogu jest pragnienie, by spotkać się z każdym z was. Jest ono w Nim najpierw, zanim pojawi się ono w was. Bogu nie przeszkadza to, że jesteś młody, skąd pochodzisz, bo On ma słowo o tobie. Tylko o tobie. Spełnisz się, będziesz święty, jeśli to słowo odnajdziesz i będziesz nim żył. Nie dlatego, że jesteś kimś wyjątkowym, ale dlatego, że zobaczysz, ile może łaska Boża w twoim życiu.

Po Mszy św. bp Edward Dajczak ogłosił, że uroczyście podpisał dokument inicjujący powstanie nowej wspólnoty życia konsekrowanego po nazwą Wspólnota Miłosiernego Pana. Mężczyźni pragną żyć w posłuszeństwie, czystości i ubóstwie, posługując ubogim i w prostocie głosząc nieskończone Miłosierdzie Boże. Za ich formację odpowiada ks. Radosław Siwiński, prezes stowarzyszenia Dom Miłosierdzia. Obecnie wspólnotę tworzą 4 osoby. Za kilka tygodni bracia założą habity. Obłóczyny odbędą się 7 października w Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie.

link do galerii