Kaplica Adoracji

Strona głównaKaplica Adoracji Gwiazdy na płaszczu Maryi

Gwiazdy na płaszczu Maryi

Adoracja Najświętszego Sakramentu to uprzywilejowany sposób kontemplowania Oblicza Chrystusa z Maryją i w szkole Maryi

(św. Jan Paweł II, Orędzie na XLI Światowy Dzień Modlitwy o Powołania,  2 maja 2004 r.)

Pragniemy, aby orędowniczy płaszcz Matki Bożej rozpostarł się nad Polską, Europą i całym światem. Symboliczne gwiazdy w tym płaszczu to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy. Jesteśmy przekonani, że modlitwa jest najskuteczniejszym orężem w duchowej walce o pokój.

„12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, to miejsca powstające jako centra adoracji Najświętszego Sakramentu, które mają promieniować tą duchowością. Liczba ich jest limitowana i powstają na wszystkich kontynentach, aby modlitwą o pokój otoczyć cały świat.

Jest wiele wspólnot parafialnych, w których są osoby pragnące adorować Chrystusa Eucharystycznego. Wychodząc naprzeciw temu pragnieniu tworzymy w licznych kościołach kaplice adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie trwa modlitwa w tej intencji. „ Przez adorację chrześcijanin przyczynia się w tajemniczy sposób do radykalnej przemiany świata i do owocowania Ewangelii”… – pisał św. Jan Paweł II w liście do Biskupa Alberta Houssiau (Liege, Belgia) z okazji 750-lecia Bożego Ciała (28 maja 1996 r.).

Do miejsc, gdzie pojawia się takie pragnienie, projektowana jest przestrzeń sacrum, bądź naczynie, jakim jest monstrancja, w którym adorowany jest Pan, aby pobudzić serca do modlitwy.

Dotychczas powstało już kilkadziesiąt takich miejsc – Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju, a są nimi:

1. Kościół Chrystusa Króla w Dzierżonowie
  2. Kościół św. Jerzego w Dzierżonowie
  3. Kościół Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy
  4. Kościół Ducha Świętego w Zielonej Górze
  5. Kościół św. Ludwika w Panewnikach
  6. Katedra św. Floriana w Warszawie-Pradze
  7. Kościół Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie
  8. Kościół św. Jacka w Straszynie
  9. Kościół bł. Doroty z Mątew w Gdańsku-Jasieniu
  10. Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Gdańsku
  11. Kolegiata Trójcy Świętej w Wejherowie