Strona głównaWydarzenia Diecezjalne Święto w Skrzatuszu

Diecezjalne Święto w Skrzatuszu

Papież Franciszek podarował miano bazyliki mniejszej Sanktuarium w Skrzatuszu.

Tegoroczne święto zgromadziło na błoniach skrzatuskich tysiące wiernych. Wielkie świętowanie rozpoczęło się od adoracji krzyża nawiązując do wydarzenia Polska pod Krzyżem. Nabożeństwu przewodniczył ks. Bp Edward Dajczak - Trwajcie z Maryją u stóp krzyża Jej Syna, prosząc o łaskę nawrócenia dla siebie, swoich rodzin. Dotykajmy nie krzyża, ale miłości, która jest w niego wpisana. - mówił do zgromadzonych.  Pielgrzymi adorowali przechodzący między nimi drewniany krzyż - kopię krzyża Światowych Dni Młodzieży. Przyjmowali także błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego, które zostały podarowane dla sanktuarium w Skrzatuszu.

Centralnym momentem diecezjalnej pielgrzymki była Msza święta, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak i podczas której został odczytany dekret Stolicy Apostolskiej o podniesieniu skrzatuskiego sanktuarium do godności bazyliki mniejszej.  Dekret został odczytany przez biskupa Krzysztofa Zadarko:

"Na prośbę Jego Ekscelencji Edwarda Dajczaka, Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego, wyrażoną w liście z dnia 7 czerwca 2018 roku, przedkładającym prośby i pragnienia duchowieństwa oraz wiernych diecezji, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą uprawnień udzielonych tej Kongregacji przez papieża Franciszka, chętnie postanawia uhonorować kościół sanktuaryjny w Skrzatuszu, poświęcony Bogu ku czci Wniebowziętej Najświętszej Maryi Panny, tytułem i godnością bazyliki mniejszej, wraz ze wszystkimi prawami i liturgicznymi przywilejami z tym związanymi, z zachowaniem wszystkich postanowień Dekretu "O tytule bazyliki mniejszej" wydanego 9 listopada 1989 roku".

W homilii prymas Polski nawiązał do odczytanego dekretu, wynoszącego skrzatuskie sanktuarium do godności bazyliki mniejszej.- To święte miejsce staje się nie tylko złączone jeszcze jednym węzłem ze Stolicą Apostolską. Papieską decyzją podkreślona zostaje wiara ludu tej ziemi, który czerpał siły z modlitwy do Matki Bożej Bolesnej z martwym ciałem Chrystusa na kolanach – mówił arcybiskup, wskazując, że wyróżnienie skrzatuskiej świątyni niesie ze sobą także wyzwanie i nowe zadania: - Kościół oczekuje teraz od was, że będzie to nadal miejsce szczególne, jednoczące pod płaszczem Maryi wszystkich wiernych całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Uroczystości tego dnia zakończyło nabożeństwo maryjne z zawierzeniem diecezji opiece Matki Bożej Bolesnej oraz pierwsza profesja Braci Miłosiernego Pana, członków nowego zgromadzenia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Odsyłamy do artykułów Gościa Niedzielnego: